3 min read

Odgovornost 101.

Odgovornost 101.
Photo by Tim Johnson / Unsplash

Dobar dan, dobri ljudi… Bejah žrtva, svaljivanja odgovornosti na moja junačka pleća, usled nemogućnosti te osobe da se zauzme za sebe, pa rekoh da, sada već po navici, prozborim koju o tome na mome blogu. Jer kako kažu naši stari, "blog trpi sve!"

Preuzimanje odgovornosti često izgleda kao da nosimo težak teret. Možda ste se nekad zapitali: "Zašto bih se izlagao kritikama i neuspehu, kad mogu ostati u zoni komfora?" Ta čuvena zona komfora deluje sigurno, ali istovremeno guši vaš rast. Odgovornost nije teret, već alat kojim oblikujemo sopstveni život, kao što klesar oblikuje kamen.

Zašto izbegavamo odgovornost?

Jedan od čestih razloga je strah od neuspeha ili osude. Čak i kada znamo da bi preuzimanje odgovornosti donelo dugoročne koristi, često nas zaustave misli poput:„Šta ako pogrešim?“ „Bolje je da sačekam pravi trenutak.“„Neko drugi će rešiti ovo umesto mene.“Ove misli su prirodne. Međutim, kada ih ne osvestimo, lako možemo upasti u začarani krug izbegavanja, što nas vodi ka osećaju nemoći i stagnaciji.

Postavlja se to čuveno pitanje od million dolara. Kako preuzeti odgovornost? Pa evo nekih koraka koje možete preduzeti (million dolara zadržite, ovo je na račun kuće).

1. Prepoznajte obrasce izbegavanja

Započnite tako što ćete primetiti situacije u kojima izbegavate odgovornost. Zapišite ih. Postavite sebi pitanja: Koje misli mi se javljaju kada treba da preuzmem odgovornost? Da li te misli pomažu ili me sputavaju?

Primer: Umesto da mislite „Nisam sposoban za ovo“, pokušajte sa „Trenutno mi je teško, ali mogu da napravim prvi korak.“

2. Tehnika razdvajanja od misli

Zamislite svoje negativne misli kao likove iz priče. Kada ih prepoznate, posmatrajte ih s distance, kao da ih čitate u knjizi. Na primer, ako vam se javi misao: „Neću uspeti“, recite sebi: „Imam misao da neću uspeti, ali ona ne definiše moju stvarnu sposobnost.“

3. Postavite male, dostižne ciljeve

Odgovornost može izgledati ogromno kada je gledamo u celini. Zato je važno podeliti zadatke na manje korake. Umesto da se opterećujete celokupnim projektom, postavite cilj za danas, npr. "Danas ću samo analizirati informacije" ili "Poslaću jedan e-mail".

4. Razvijajte saosećanje prema sebi

Greške su sastavni deo života. Umesto da se krivite, vežbajte rečenice poput: „U redu je da pogrešim, to je deo mog rasta.“ Ovo nije izgovor za izbegavanje odgovornosti, već način da sebi pružite podršku u trenucima neuspeha.

Zamislite osobu koja izbegava razgovor s kolegom zbog nesporazuma. Svaki dan kada to odlaže, oseća nelagodnost. Kada konačno preuzme odgovornost, situacija se možda neće odmah rešiti, ali će osetiti olakšanje i unutrašnju snagu jer je preuzela kontrolu nad svojim delovanjem.

Preuzimanje odgovornosti nije samo čin hrabrosti, već i čin unutrašnje snage.

Kroz male korake, uz saosećanje prema sebi, gradite povratnu petlju koja vam daje moć da oblikujete svoj život. Kao što klesar polako, ali uporno oblikuje kamen u umetničko delo, tako i vi možete oblikovati svoj život odgovornim delovanjem.

Preuzmite odgovornost za svoj život i videćete kako se snaga iznutra razvija svakim korakom. Ukoliko ne možete to sami, tu sam za vas!

Sportski pozdrav!